Alara Köksal;

1992 yılında Ordu'da doğdum. Lise eğitimimi Özel Ordu Koleji'nde tamamladıktan sonra İstanbul Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldum. Lisans süresi boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Balıklı Rum Hastanesi ve Tanju Sürmeli Özel Yaşam ve Sağlık Polikliniğinde staj yaptım. Aynı zamanda bir çok Ulusal Kongreye ve seminerlere katılmakla birlikte 3 sene boyunca Beykent Üniversitesi Psikoloji Kulubünde asil üye olarak görev aldım.

Bu sırada BDT eğitimi, Psikodrama eğitimi, Cinsel Terapi eğitimi, Aile ve Çift Terapisi eğitimlerimi tamamladım. Halen bir çok sertifika programlarına katılmaya devam ediyor ve kendimi geliştirmeyi sürdürüyorum.

Akademik kariyerime Üsküdar Üniversitesinde Uzmanlık için Klinik Yüksek Lisans(tezli) yapmaktayım. Türk Psikologlar Derneği (TPD) üyesiyim.

Çalıştığım alanlar; Cinsel Terapi, Aile ve Çift Terapisi ve Yetişkin Psikoterapisidir.

Psikoloji insan davranışlarını ve bu davranışların , zihinsel süreçlerinin bilimsel olarak incelendiği bir bilim dalıdır. Psikologlar ise insan davranışlarının fizyolojik nedenleri konusunda araştırma yaparlar.

Psikoloji bir çok alt dala ayrılmaktadır. Bunlar Endüstriyel, Adli, Çocuk, Klinik,Spor,Gelişim,Deneysel,Fizyolojik,Kişisel ve Sosyal psikolojileridir.

Biz Klinik psikologlar olarak ; Gözlem ve görüşme teknikleri kullanabilir zeka,kişilik,nöropsikolojik testler uygulayabilir ve yorumlayabiliriz. Bireysel ve Grup terapileri uygulandığı gibi aynı zamanda eğitimini almak kaydı ile Aile ve Çift Terapisi ve Cinsel Terapi uygulanabilir.

İnsan yaşamında mutlu başarılı anlar olduğu gibi kendini mutsuz, başarısız hissettiği dönemlerin olması gayet normal bir durumdur. Bu durumda ilk olarak kendi kendimize veya çevremizdekilerle sorunumuzu gidermeye çalışırız. Bu durumlarda sorunu çözmenin en sağlıklı yolu profesyonel bir destektir. Klinik psikologların burdaki rolu sorunu hafifletmek adaptasyonu sağlamak ve yetersizliği gidermektir. Klinik psikologlar çocukluk-ergenlik-yetişkinlik kısacası tüm yaşam süresini ele alabilecek beceriye sahip olabilmelidir. Bunun yanı sıra psikoteropotik ilişkileri de son derece iyi olmalıdır.